Victorian Institute of Sport

VIS’ Golden #RoadNats

Tuesday, 21 January 2020

After a long Road Nationals in Ballarat earlier this month, there were a lot of standout results for Victorian Institute of Sport athletes, led by Ruby Roseman-Gannon who took out the U23 Criterium Championship, placed second in the Elite Criterium Championships and third in the U23 Road Race.

Roseman-Gannon was narrowly edged on the line by elite winner Chloe Hosking (Rally UHC Cycling Women) in a sprint on the home straight. 

“Today was pretty cool, I got to know Chloe (Hosking) pretty well while racing the Bay Crits so I knew she’d be the one to beat,” said Roseman-Gannon. 

“I saw Chloe come around the corner and then it was a bit of a drag race to the end but I gave it a good crack and it was pretty fun for my first time racing with ARA Pro Racing Sunshine Coast.”

Fellow VIS riders Luke Plapp and Kell O’Brien also enjoyed a few close battles over the Nationals with Plapp edging out O’Brien in the U23 Time Trial and O’Brien winning the U23 Criterirum.

19-year-old Plapp was ecstatic with his win, “It’s pretty amazing, it’s been a year since I’ve been in the {World Championship] jersey, it was such a quality field here today, I was riding with one of my idols Kell [O’Brien].”

VIS para cyclists Alistair Donohoe, Stuart Tripp, Hannah MacDougall, Carol Cooke and Alex Welsh were all at their best, having victories across their events and classes.

Following his victory in time trial, VIS’ Stuart Tripp secured the double with gold in the H5 Road Race. 

“Very happy, compared to last year, today be course my splits were a lot better and it was a much better ride,” said Tripp, who covered the four laps of the challenging course in 1hr 19.25mins.

“I knocked a few minutes off my time from last year so I am really happy with today.”

Targeting a third Paralympic selection for Tokyo 2020, Tripp is ready and eager for the challenge ahead. 

 

VIS #RoadNats results:

Alistair Donohoe – 1st C5 Australian Time Trial Championships.

Stuart Tripp – 1st H5 Australian Time Trial Championships, Road Championships and 1st in the UCI C1 Time Trial.

Hannah MacDougall – 1st   C5 UCI C1 Time Trial and 2nd in the Australian Time Trial and Road Race Championships.

Carol Cooke- 1st T2 Australian Time Trail and Road Race Championships and 1st UCI C1 Time Trial.

Luke Plapp – 1st U23 Australian Time Trial Champs.

Kel O’Brien – 1st U23 Australian Criterium Champs and 2nd in the Aus Time Trial Champs.

Ruby Roseman-Gannon – 1st U23 Aus Criterium Champs, 2nd Elite Aus Criterium Champs and 3rd U23 Aus Road Race Champs.

Alex Welsh – 1st H3 Time Trial Championships, Road Championships and 1st in the UCI C1 Time Trial.

 

Comments

No comments have been posted yet.

Post a comment